Lógó banner

2015. szeptember 15., kedd

Kulturális örökség napjai: Magyar Műszaki és Közlekedési Múzeum



    Budapest, 2015. szeptember 15., kedd (MTI) - Családi programok, rendkívüli tárlatvezetés és előadás is várja az érdeklődőket szombaton a Magyar Műszaki és Közlekedési Múzeum intézményeiben a Kulturális örökség napjai alkalmából.

     A Műszaki Tanulmánytárban A fény megszelídítése - Fejezetek a fénytan kora újkori történetéből címmel tart előadást Benei Bernadett muzeológus. A családi délelőttön az érdeklődők annak járhatnak utána, hogy mi mindenre van szükség egy alapos régészeti kutatáshoz, milyen eszközök segítik a helyszínen és az utólagos feldolgozásban az ásatások dolgozóit, s hogy a Műszaki Tanulmánytár gyűjteményéből és a számos magyar találmányból mit lehetne hasznosítani egy újabb lelet kereséséhez, felszínre hozásához, elemzéséhez, vizsgálatához és restaurálásához - közölte a múzeum hétfőn az MTI-vel.
    Az Öntödei Múzeum programjainak középpontjában a harangok és a 200 évvel ezelőtt született Rómer Flóris, a harangokat is kutató régész, művészettörténész élete áll. A megszólaltatható haranggyűjtemény mellett öntvényeket és az egyedülálló egykori öntöde működését is megismerhetik a látogatók. A családi programon a résztvevők játékos formában nyerhetnek betekintést a régészek munkájába, s a különleges kincskeresést rögtönzött régészeti ásatáson próbálhatják ki. A mai harangkészítők munkáját filmvetítés idézi meg.
    Az Elektrotechnikai Múzeumban Tóth Judit szakvezető, okleveles villamosmérnök vezetésével tekintheti meg a közönség a múzeumnak otthont adó egykori transzformátorállomás ipari műemlék épületét.

2015. szeptember 11., péntek

Újra Cseri Miklós vezeti a Szentendrei Skanzent

Megkapta főigazgatói kinevezését Cseri Miklós, aki korábban már csaknem két évtizedig vezette a Szabadtéri Néprajzi Múzeumot, majd 2014. júliusától nyolc hónapig az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi) kultúráért felelős helyettes államtitkáraként tevékenykedett. A szakember főigazgatói megbízatása 2020. július 8-ig szól.

    Cseri Miklós a múzeumba való visszatérte után átmenetileg megbízott főigazgatóként irányította a Szentendrei Skanzent, ezzel egy időben a múzeum Erdély tájegységének megvalósításáért és a szabadtéri múzeumok és tájházak szakmai megújításáért felelős miniszteri biztosként is megkezdte tevékenységét - olvasható a Szabadtéri Néprajzi Múzeum MTI-hez kedden eljuttatott közleményében.
    Cseri Miklós főigazgatói kinevezését - szakmai fejlesztési programját, valamint a múzeum szervezeti, működtetési és vezetési koncepcióját taglaló pályázatának visszaigazolásaként - szeptember elején kapta meg.
    A régi-új főigazgató középtávú tervei között a legnagyobb ívű örökségmentő projektként az Erdély tájegység létrehozása szerepel, amelynek keretében 116 épület és mintegy 30 ezer tárgy kerül a Szabadtéri Néprajzi Múzeum gyűjteményébe. Jövőre ebből 80 építmény és 20 ezer tárgy érkezhet meg. A kutatómunka 2006-ban kezdődött, és előreláthatólag - kedvező kormányzati döntést követően - 2018-2019-ben fejeződik be a projekt - olvasható a közleményben.
    Mint írják, már elkezdődött a GyerekSkanzen koncepció megvalósítása is, amelynek keretében - a múzeum gyermekbarát jellegét erősítendő - új játszóteret, pihenőhelyeket, interaktív fényképészműhelyt, tanösvényeket, gyerekgazdaságot, gyerekboltot, bábszínházat, csodacsűrt alakítanak ki. A GyerekSkanzen program fejlesztéseinek átadása 2015 tavaszára várható.
    Mint a közleményben áll, Cseri Miklós kiemelt fontosságúnak tartja a múzeumi ismeretátadási módszerek folyamatos korszerűsítését, élményszerűvé tételét. Ennek jegyében tervei szerint 2017-re kísérleti jelleggel az egyik tájegységben megvalósítják - a Nyugat-Európa több szabadtéri múzeumában már jól működő - élő színházi bemutatást, amikor korhű jelmezekbe öltözött hagyományőrök elevenítik föl az adott település életmódját, szokásait egy konkrét időszakból.
    A három projekt mellett a főigazgató vezetői programjában számos kevésbé látványos, de meghatározó jelentőségű elképzelés szerepel a tudományos munkára, a múzeumi háttérmunkára, a kiállítás-politikára, a múzeumpedagógiai tevékenységre, a Skanzen fenntarthatóságára, a Szabadtéri Néprajzi Múzeum keretei között működő Múzeumi Oktatási és Módszertani Központ, valamint a Szellemi Kulturális Örökség Igazgatóság működésére vonatkozóan.
    Cseri Miklós 1957-ben Miskolcon született. A sárospataki Rákóczi Gimnázium után Debrecenben tanult a Kossuth Lajos Tudományegyetem történelem-néprajz szakán, 1984-ben egyetemi doktorátusi, 2010 óta címzetes egyetemi tanár.
    Pályafutását a miskolci Herman Ottó Múzeumban kezdte 1981-ben, innen került a 1987-ben a szentendrei Szabadtéri Néprajzi Múzeumhoz, ahol muzeológusként, tudományos titkárként, főigazgató-helyettesként, 1994-től megbízott főigazgatóként, majd 1996-tól kinevezett főigazgatóként dolgozott.
    Cseri Miklóst 2014-ben az Emmi kultúráért felelős helyettes államtitkárává nevezték ki. Tevékenységi körébe tartozott a közgyűjteményi és a közművelődési terület irányítása, részt vett a kulturális alapellátás programjának kidolgozásában.
    A szakember 2015 márciusában tért vissza a Szabadtéri Néprajzi Múzeumba megbízott főigazgatóként, valamint a múzeum Erdély tájegységének megvalósításáért és a szabadtéri múzeumok és tájházak szakmai megújításáért felelős miniszteri biztosként.