Lógó banner

2019. június 16., vasárnap

Százéves a budapesti Palatinus strand

Fennállásának 100. évfordulóját ünnepli a fővárosi Palatinus strand - hangzott el az M1 aktuális csatorna szombati műsorában.

    Czinege Szilvia, a Palatinus Gyógy-, Strand- és Hullámfürdő értékesítési és marketing igazgatója a műsorban elmondta, Európa legnagyobb szabadtéri medencéjének számított a Palatinus, amikor 1919-ben átadták, 5000 négyzetméternyi egybefüggő vízfelületével.
    A Palatinusnak volt gyógyvizes és hullámmedencéje, az utóbbit mind a mai napig ugyanaz a szerkezet üzemelteti - tette hozzá.
    Kitért arra, hogy a margitszigeti strand nagyon népszerű volt, egy-egy nyári napon több mint tízezer ember váltott jegyet, ezért volt szükség arra, hogy az 1930-as években bővítsék.
    A Palatinus nagyon népszerű a külföldi turisták körében is: napjainkban a nyári időszakban akár a 40 százalékot is elérheti az arányuk a látogatók között - mondta az igazgató.

2019. június 5., szerda

Könyves pavilonná alakítottak át egy telefonfülkét Győrben

  A közlemény idézi Radnóti Ákos  alpolgármestert, aki a hétfői átadón elmondta, hogy az átalakított pavilonba mindenki beviheti azokat a könyveket, amelyeket megunt, és elviheti belőle azokat, amelyeket szeretne elolvasni.
    A cél, hogy kialakuljon egy olvasó, egymással beszélgető közösség - hangsúlyozta.
    A régi telefonfülkében egy kisszéket is elhelyeztek, esténként pedig világítás segít az olvasásban.
    A pavilonban háromszáz kötet található, amelyeket a győriek adományoztak a Dr. Kovács Pál Könyvtárnak és Közösségi Térnek.  A könyvtár biztosítja, hogy a könyv- és újságkínálat mindig megfelelő legyen.

2019. március 11., hétfő

D_MTZ20190309001

Budapest, 2019. március 9. Családi fotó a V4 építészeti szövetségei 2008-ban kötött együttműködési megállapodása megújításának résztvevőiről a Magyar Építőművészek Szövetsége Budapesti székházában 2019. március 9-én. Az asztalnál (b-j): Oleg Hamann, a Cseh Építőművészek Szövetségének elnöke, Krizsán András, a Magyar Építőművészek Szövetségének (MÉSZ) elnöke, Jerzy Grochulski, a Lengyel Építőművész Szövetségének alelnöke és Juraj Herman, a Szlovák Építőművészek Szövetségének elnöke . Mögöttük (b-j): Mikó László, a MÉSZ külügyi bizottságának vezetője, Serban Tiganas, az Építészek Nemzetközi Szövetségének (Union Internationale des Architectes, UIA) főtitkára, Dominika Hasinska, Lengyelország  budapesti nagykövetségének titkára, Tuzson Bence, a Miniszterelnökség közszolgálatért felelős államtitkára,Vizi László, a Külgazdasági és Külügyminisztérium Kulturális Diplomáciai Főosztályának vezetője, Irena Götzová, Csehország budapesti nagykövet helyettese,  Pavol Hamzík, Szlovákia budapesti nagykövete és Nikos Finkitakis, Union Internationale des Architectes, UIA alelnöke (b-j). MTI/Máthé Zoltán

2019. március 6., szerda

Megújultak a magyarországi nagyvárosok stratégiai zajtérképei

A munkához a kormány 600 millió forintos támogatást nyújtott és további 150 millió forint állt rendelkezésre az önkormányzatok intézkedési terveinek megvalósításához - mondta.
 
 A helyettes államtitkár az egyik égető környezetvédelmi problémának nevezte a zajterhelést, amelynek vizuális megjelenési formái a zajtérképek. A stratégiai zajtérképek elkészítésére az uniós adatszolgáltatási kötelezettségek teljesítése, valamint a zajcsökkentési tervek, jogszabályok megalapozása érdekében volt szükség, illetve kutatási célokat is szolgál - tette hozzá.

    László Tibor Zoltán beszélt arról is, hogy Budapest és vonzáskörzete zajtérképének elkészítése korábban akadályokba ütközött, de 2017-ben egy jogszabály módosításával ez megoldódott. A térképek elkészítése a nonprofit kft. feladatkörébe került, ám az intézkedési tervek elkészítése továbbra is önkormányzati feladatkör.

    Béres András, a Hermann Ottó Intézet Nonprofit Kft. ügyvezetője elmondta, hogy a 2017-es kormányhatározat alapján a kft. Budapest és vonzáskörzete, Szeged, Miskolc, Debrecen, Nyíregyháza, Pécs és Győr stratégiai zajtérképét készítette el. A térképek a www.zajterkepek.hu oldalon érhetők el, és átadták az önkormányzatoknak is.

    Az ügyvezető ismertette, hogy az európai uniós jogszabályi környezet a települések méretétől, a lakosság számától függően határozza meg, hogy mely települések esetében szükséges a stratégiai zajtérkép elkészítése. A zajtérképeket 5 hónap alatt készítették el.
 
  Hozzátette, a zajtérképek számítások, modellezések alapján készültek, méréssel a helyszínen nem ellenőrizhetők. Hosszú idejű átlagok figyelembevételével mutatják be a terhelési szintet, és így teszik lehetővé a szintén hosszú távú stratégiai kidolgozását, valamint a megfelelő források esetén a koncentrált beavatkozást például a túlzott mértékben terhelt területeken - közölte.

    Kitért arra is, hogy a nagy repülőterek zajtérképének elkészítése a repülőterek feladata, éppen ezért a budapesti Liszt Ferenc repülőtér környezetében a repülési zajból eredő zajterhelési szint a honlapon nem található meg.